2 – 9 December 2021 – PROGRAMME

Digital version of the FESTIVAL BOOK can be accessed here.

2/12 Thursday 星期四

16:00 Press Conference 新聞發布會

17:00 Opening Concert 開幕演出

17:30 Opening Ceremony 開幕典禮

18:15 Opening Film 開幕短片

  • Volver a Saludar / Greeting Again
    再一次問候 [B]

19:00 SHORTS Fiction 劇情片 01

  • Phlegm / Phlegm 黏液 [B]
  • Polosaty / Striped 西瓜奇遇記 [B]
  • The Recycling Man / The Recycling Man
    再造男孩 [B]
  • El sistema / The System 按章辦事 [B]


3/12 Friday 星期五

14:00 SHORTS Documentary 紀錄片 01

  • 不知八幡森 / Fuchimori 不知八幡森 [A]
  • La llegada de los Elefantes Blancos /
    The Arrival of the White Elephants
    大白象來臨 [A]
  • Carapau de Espinho / Carapau de Thorn Mackerel 埃斯皮尼奧 [B]
  • Avatara / Avatara 下凡 [B]

15:30 SHORTS Fiction 劇情片 02

  • Ma la na’refo an Mariam / What We Don’t Know About Mariam 瑪麗雅姆的秘密 [B]
  • Cose da Uomini / A Man’s Game 女裁判 [B]
  • The Gift / The Gift 一份禮物 [B]
  • Hawaii / Hawaii 夏威夷 [B]

17:00 SHORTS Animation 動畫 01

  • Aurora – A Rua que queria ser um rio / Aurora – The street that wanted to be a river 極光 – 變成河流的街道 [A]
  • Ghost Electrons / Ghost Electrons
    鬼智能 [A]
  • راهی / The wayfarer 徒步旅程 [A]
  • Hombre de Neón / Neon Man 社會人 [B]
  • 僕たちは違うんだ / The depths of us
    我哋係唔同架 [B]
  • Não Te Estou A Bater- Lado B / I Am Not Beating You Up -B Side 我不會打你 – B面 [B]

19:00 Masterclass 大師班

Soundtrack Production 配樂製作
speaker 講者: Ellison Lau 劉志強

20:00 SHORTS Fiction 劇情片 03

  • 紙飛機 / Unsettled 紙飛機 [C]
  • Ostatnie dni lata / Last Days of Summer
    夏末 [B]

21:00 SHORTS Fiction 劇情片 04

  • MÍA / Mia 米婭 [C]
  • Se battre encore / Still fighting 持續抗爭 [C]
  • Tótem Loba / She Wolf Totem 狼圖騰 [C]

4/12 Saturday 星期六

14:00 SHORTS Animation 動畫 02

  • the flight of the manta rays / The Flight of the Manta Rays 鬼蝠魟飛翔 [A]
  • Mondo Domino / Mondo Domino
    瘋狂多米諾 [B]
  • Репетиция Оркестр / Orchestra Rehearsal 樂團排練 [B]
  • Smudge / Smudge 污跡先生 [B]
  • Mandala / Mandala 曼陀羅 [B]
  • Animus / Animus 安尼姆斯 [B]

15:00 SHORTS Documentary 紀錄片 02

  • Kalinga / Care 關懷 [A]
  • Приезжай к нам в гости, мама / Don’t Hesitate to Come for a Visit, Mom
    媽, 探望我吧 [B]
  • Раиса / Raisa 蕾莎 [B]
  • درخودمانده / Wallflower 懸壁上的花 [B]
  • Flowers For My Mother / Flowers For My Mother 給母親的花 [A]

17:00 Masterclass 大師班

Low Budget, Great Movies 低預算、好電影
speaker 講者: João Nuno Brochado

19:00 SHORTS Fiction 劇情片 05

  • Brûle / The Spark 火花 [C]
  • Chodzmy w noc / Into the Night
    深夜奇旅 [C]
  • Malmousque / Malmousque By The Sea
    海邊的瑪爾穆斯克 [C]

20:30 SHORTS Fiction 劇情片 06

  • 婧 / Jing 婧 [B]
  • No Beloved / No Beloved 愛與疚 [B]
  • Fabiu / Fabiu 法比烏 [B]
  • The Golden Gate / The Golden Gate
    金門 [C]
  • (A)Normal / (AB)Normal (不)異常 [D]

5/12 Sunday 星期日

14:00 SHORTS Fiction 劇情片 07

  • Marcianos / Martians 人生面熟 [B]
  • Gdy byłeś młody, chodziłeś gdzie chciałeś / When You Were Young, You Walked Where You Wanted 一縷陽光 [A]
  • Motus / Not a Word 一言不發 [B]
  • Les billes de Tom / Tom’s marbles
    湯姆的選擇 [B]
  • 蝴蝶谷 / Empty Sky 蝴蝶谷 [B]

15:30 SHORTS Documentary 紀錄片 03

  • Being Someone Else / Being Someone Else 另一個我 [B]
  • Brîndarim / I am Wounded 我受傷了 [B]
  • Un viaje inesperado / An Unexpected Journey 缺陷 [B]
  • 棉花 / The Melancholy of Gods 棉花 [B]

17:00 SHORTS Fiction 劇情片 08

  • トシエ・ザ・ニヒリスト / Toshie the Nihilist 虛無主義者 – 敏惠 [B]
  • Ghosted / Ghosted 影子約會 [B]
  • Lass Uns Vergessen / Let Us Forget
    忘記彼此吧 [B]
  • Gosta de Poesia? / Do You Like Poetry?
    一枕黃粱 [B]

19:00 Masterclass 大師班

Film Animation as a Career. It is a Lucrative Profession? 以電影動畫作為職業可以賺錢嗎?
speaker 講者: Jay Lei 李沛榮

20:00 SHORTS Fiction 劇情片 09

  • Έκδυση / Ecdysis 蛻變 [C]
  • Zanjir / The Chain 枷鎖 [C]
  • Isabela / Isabela 邂逅不偶 [C]

21:00 SHORTS Fiction 劇情片 10

  • The Contentment / The Contentment
    如何讓你滿意 [C]
  • Alcateia / Wolfpack 月下群狼 [C]
  • Oscar / Oscar 奧斯卡 [C]

6/12 Monday 星期一

14:00 SHORTS Fiction 劇情片 11

  • Coiffeur / Hairdresser 美髮師 [B]
  • Moço / Driving by the Peasants Land
    男孩 [B]
  • Tatoués / Tatooed 刺青 [B]
  • Wyraj / Vyraj 人間天堂 [B]

15:30 Expanded Cinema 延展電影
Modern Cinema – China and Macau
現代影院 – 中國及澳門

  • 水鸟 / Aquatic Bird 水鳥 [B]
  • 深處 / Deep-sea Rondo 深處 [C]
  • 明亮的火焰 / The Bright Fire 明亮的火焰 [C]
  • 約你在末日一起死 / Let’s Die on Doomsday 約你在末日一起死 [C]

16:30 SHORTS Fiction 劇情片 12

  • Les Deux Couillons / Two Idiots
    兩個傻瓜 [B]
  • Eggshell / Eggshell 破損的蛋殼 [B]
  • Alternativa / Alternative 另一種考驗 [B]
  • Go! Capitaine / Go! Capitaine 笨拙冒險家 [A]
  • Gaz / The Gas 咒氣 [B]

19:00 SHORTS Documentary 紀錄片 04

  • Justiça Itinerante / Mobile Court of Justice 移動法庭 [C]
  • Summer 2331 / Summer 2331
    夏・聖彼得堡 [C]

20:00 SHORTS Animation 動畫 03

  • Dans la Nature / In Nature
    男男女女動物界 [C]
  • Real Boy / Real Boy 戀上真男人 [B]
  • 困 / The hole 困 [C]
  • Ding / Thing 物體 [B]
  • Animators For Belarus – Long Live Belarus / Animators For Belarus – Long Live Belarus 永垂不朽-白俄羅斯 [C]
  • La increíble vacuna del Dr. Dickinson /
    The amazing vaccine of Doctor Dickinson
    狄金森醫生的神奇疫苗 [C]
  • Dnevnik od blata / Mud Chronicles
    泥巴日記 [D]
  • Alisa / Alice 愛麗絲 [D]

7/12 Tuesday 星期二

14:00 SHORTS Fiction 劇情片 13

  • Meeting / Meeting 四宮格會議 [B]
  • Conversaciones con un mono / Conversations with a monkey 與猴對話 [B]
  • One Night Elsewhere / One Night Elsewhere 別夜狂想曲 [B]
  • Dharma Bums / Dharma Bums
    達摩流浪者 [B]
  • 그곳에있다. / Stay 就在這裡 [B]

15:30 SHORTS Animation 動畫 04

  • Napo / Napo 記憶長河 [A]
  • Terciduk! / Scooped! 被捉了! [B]
  • Заговор / Conspiracy 合謀 [B]
  • המנוח / The Deceased 唱著說永別 [B] –
  • كيف تحولت جدتي الى كرسي / How My Grandmother Became A Chair
    我嫲嫲是椅子 [B]
  • Winter Colours / Winter Colours 冬色 [A]

16:30 SHORTS Fiction 劇情片 14

  • La Bruja / The Witch 女巫 [B]
  • Kurchatov / Kurchatov 庫爾恰托夫 [B]
  • Free Flow / Free Flow 自由 [B]
  • Le Départ / The Departure 遠走 [B]

19:00 Expanded Cinema 延展電影
PATUÁ Fictions – Macau 澳門土生土語影片

  • Macau Sam Assi / This is Macau
    澳門就是這樣 [A]
  • Doci Culpa / Sweet Guilt Culpa Doce [B]
  • BICHOMAN – Unga Herói Já Nacê / BICHOMAN – A Hero is Born
    小強人 – 一個英雄的誕生 [B]
  • Em Busca de Um Prémio / The Quest for a Prize 扮嘢大鬥法 [B]
  • Macau Champurado / Macau, a Blissful Blend 多元融和的澳門 [B]
  • Nós Tem Aqui / We Are Here 我們在此 [B]
  • THE QUARANTINER® A Escolha™ / The Quarntiner® – The Choice™
    隔離人® 唯一選擇™ [B]
  • Código di Minchi / Minchi Code 免治密碼 [B]

20:00 Masterclass 大師班

PATUÁ SHORTS – Direction and Script: from Concept to the Show
澳門土生葡土短片:由創作意念至成品的過程 – speakers 講者: Sérgio Perez, Miguel de Senna Fernandes

21:00 SHORTS Documentary 紀錄片 05

  • [be e e e e e e e e e e e e e e ‘e e] /
    [be e e e e e e e e e e e e e e ‘e e]
    復復唧唧復唧唧唧 [C]
  • ¿Dónde estabas tú? / Where Were You?
    你在哪裡? [C]

8/12 Wednesday 星期三

14:00 SHORTS Documentary 紀錄片 06

  • Hero of Opera / Hero of Opera 歌劇英雄 [A]
  • Sebuah Surat Untuk Istriku /
    A Letter To My Wife 給妻子的信 [B]
  • Tália / Tália 塔尼亞 [B]
  • Mbijetesa dhe shkolla / Survival and school 生存與學校 [B]
  • Haunted Macao / Haunted Macao 空城 [B]

16:00 SHORTS Animation 動畫 05

  • TIO / Uncle 礦公 [B]
  • Pá kis Panelom! / Bye Little Block!
    再見,我的碉堡! [B]
  • Volver / RETURN 歸來 [B]
  • 音符叙事曲 / Ballad of music notes
    音符敘事曲 [B]
  • L’Infinito / The Infinite 無限 [A]
  • What’s There / What’s There 有什麼? [A]

17:00 Masterclass 大師班

A World Apart: Dissolving Borders and Building an International Creative Community
離異的世界:消弭界線,打造全球創意社群。
speaker 講者: Pak Chau 周柏豪

19:00 SHORTS Fiction 劇情片 15

  • Lo Spioncino / The Peephole 靜夜窺視 [B]
  • Lazaj / Slimy 泥濘 [C]
  • 繾綣 / Intertwine 繾綣 [B]

20:00 SHORTS Fiction 劇情片 16

  • T’es morte Hélène / You’re dead Helen
    人鬼情已了 [C]
  • Maria Nie Zyje / Maria Is Not Alive
    游離生死 [C]

21:00 VOLUME Music Videos 音樂影片

  • A Little Stronger / A Little Stronger
    強壯一點 [A]
  • 深海寄生 / Deep Sea Parasite 深海寄生 [B]
  • 飛天 / FLY 飛天 [A]
  • My Fado / My Fado 我的法朵 [A]
  • Telele / Telele 手機 [A]
  • Universes / Universes 次元 [A]

9/12 Thursday 星期四

17:00 Gala Concert 頒獎禮演出

17:30 Gala Award Ceremony 頒獎典禮

19:00 Screening of the Awarded Film and Music Videos 獲獎短片及音樂影片放映

International Competitions

SHORT FILM COMPETITION

submission deadline:
16 JUNE 2021

MUSIC VIDEO COMPETITION

submission deadline:
EXTENDED to 30 JULY 2021

Awards

SHORTS • LIST OF AWARDS

Best Film of the FESTIVAL
Best Fiction
Best Documentary
Best Animation
Best Student Film
Best Local Entry
Macau Cultural Identity
Audience Award
Best Director
Best Cinematography
Best Editing 
Best Music
Best Sound Design
Best Visual Effects

VOLUME • LIST OF AWARDS

Best Music Video
Best Song
Best Visual Effects

Organizers / Sponsors / Partners

ORGANIZERS

CREATIVE MACAU
Institute of European Studies of Macau

MAIN SPONSORS

Cultural Affairs Bureau

AWARD SPONSORS

MEDIA PARTNERS

PARTNERS